Lunchseminarium i riksdagshuset. Distanstentamen i dagens AI-värld

Välkommen att delta ,på plats eller via zoom, i ett viktigt och aktuellt lunchseminarium i riksdagshuset. Tillsammans med bland annat Mälardalsrådet och flera lärosäten diskuterar vi distanstentamen på lärcenter.

Lunchseminarium. Distanstentamen i dagens AI-värld 

 Partimatsalen

I dagens värld med fler tentamina som inte kan göras hemma på grund av AI är tentamensservice på lärcentra allt viktigare. Idag finns ingen tydlig standard hur detta ska gå till. Det skulle behövas en mer standardiserad form och en finansieringsmodell. Vi vill lyfta tänkbara modeller tillsammans med bland annat lärosäten och Mälardalsrådet.
Värdar för seminariet 

Camilla Hansén (MP) & Marie-Louise Hänel Sandström (M)

 

Datum och tid: Onsdag 18 februari 2026 kl. 12.00-13.00  (Lunch serveras från 11.30)  
Plats: Sal: Parti-matsalen, ingång via Riksgatan 3 Västra riksdagshuset. Entrén öppnas från 11.20. Alla måste vara på plats i entrén då. 
För fysiskt deltagande: Anmälan senast fredag 6 feb 2026 
Max antal gäster på plats: 40 st 
Via formulär LÄNK  eller QR-kod Bild1.png

Zoomlänk för dig som är med på länk  (Ingen anmälan) 

https://ju-se.zoom.us/j/69013949811?pwd=9oJNZNaMePFmYR9tOj7Q6Q04Qi8Pqe.1

Mötes-ID: 690 1394 9811
Lösenkod: 1


Använd headset med mikrofon!

 

 

Image

Nitus är en ideell förening som startade 1996 i Söderhamn. Nitus jobbar för att möjliggöra eftergymnasial utbildning och skapa förutsättningar för en hållbar kompetensförsörjning för individ och samhälle i hela landet. Läs mer..